Domů » výroba

výroba

  K výrobě používám především kvalitní třísločiněnou hovězí useň, tvz. hlazenici. Na některé výrobky je třeba použít jiný materiál, ani tehdy ale nepoužívám žádné syntetické, ale buď chromočiněnou čalounickou teletinu popřípadě vepřovici.

Co je useň?  

  Aby byla kůže použitelná pro výrobu a stálá, musí se vyčinit – pak z ní vzniká USEŇ.

  K činění je možné použít různé látky – chrom, rybí tuk, kamenec hlinitý… Usně, které používám k výrobě jsou povětšinou činěny tříslovinami. Tříslo je látka obsažená v listech, kůře a dřevu vybraných druhů rostlin, díky tomu je třísločiněná useň skutečně přírodním materiálem.

  Hlazenice je třísločiněná useň, která je dále leštěna a vyhlazena v koželužně. Hlazenici používám v různé síle – dle druhu výrobku, který se z ní šije.

  Hlazenici je možné nabarvit, k tomu používám lihová mořidla, která jsou zdraví nezávadná. Využívají přírodní pigmenty rozpuštěné v alkoholu.

  Hlazenice se před konečnou výrobou musí vyleštit, k tomu se používá klih.

  Výrobek z tohoto materiálu je tudíž díky povrchové úpravě trvanlivý, chráněný a složením materiálů přírodní – s tím však souvisí to, že na slunečním svitu jak přírodní tak barvená hlazenice tmavne – není barevně stálá.

Zdobení

Výrobky zdobím za mokra vyrážením, vytlačováním a vykrajováním vzorů.

Barvení

Třísločiněnou hlazenici barvím ručně nezávadnými lihovými mořidly.